top of page

İZMİR AFET PLAN

Güncelleme tarihi: 28 Kas 2023
Türkütopya Topluluğu (Turkutopia Community International) ve Türk Hazırlıkçılar Toplululuğu (Turkish Preppers Community International) adına sürdürülen çalışmalardır. Kamu yararına özel çalışmalardır. Çalışmalar zaman zaman genel istifadeye açılmaktadır.ÇALIŞMALARDAN SORUMLU OFİSLER:


Yayınlarımızdan ve hizmetlerimizden edinmek isteyecekler için 2024 yılı itibariyle çalışmalardan sorumlu ofislerimiz şu şekilde olacaktır;


BAT ALMANYA RO, BAT KAZAKİSTAN RO ve BAT MACARİSTAN ROTEMEL BİLGİLER


Çalışmalarımızın önemini tarif edebilecek cümle yoktur. Zira Türkiye Dünya'nın en güzel ama Afetler ve Felaketler açısından en tehlikeli coğrafyasıdır. 3 semavi dinde de anlatılan "Ahir Zaman Olayları (End of Times, Doomsday, Apocalypse)" Kıyamet'in hemen öncesinde meydana gelecek çok büyük, yıkıcı, tüketici ve yok edici olayları anlatır. Hazırlıkçılar (Preppers) Kıyamet'ten kaçmaz, Kıyamet öncesi meydana gelecek ve en az 10 yıllık süreçte meydana gelecek olaylara karşı tedbir almayı amaçlar. Apocalypse denilen bu süreçten sonra Hristiyanların "King of God" ve Müslümanların "Son Asr-ı Saadet Dönemi" denilen süreç yaşanacaktır. Bu süreçte İslamiyet'e göre Hz.İsa'nın (as) Sultanlık Dönemi ile O'nun (as) etkisinde devam edecek mutlu ve huzurlu zamanlar olacaktır. Ateistler, Agnostistler ve Deistler her zaman mutlular. Onların Yahudilerden farkı yoktur. Ancak samimi inanç sahibi, doğru itikat üzere ve imanlı olanlar için kötü zamanlara karşı hazırlıklar yapılmasına dair Kur'an'da ve Hadislerde pek çok anlatı bulunmaktadır. Kadercilik yani her şeyi kendi haline bırakmak İslami değildir. Zira insan bu dünyaya yapacakları üzere sınanmak için gelmiştir.


Çalışmalarımız size ne faydalar sağlar?


1. Şebekeden kopuk (belediye ve devlet hizmetlerinden) yaşamak istediğinizde rahatlık

2. Afetler ve felaketler geldiğinde korunmanız

3. Kendi bahçe ürünlerinizi yetiştirmek ve kendi besi hayvanlarınızla ilgilenmek istediğinizde kolaylık

4. Asayiş sorunları, iç karışıklıklar, toplumsal buhran gibi durumlardan uzak durma

5. Savaşlardan en az seviyede etkilenme

6. Doğa ile bütünleşme ve sağlığınızı koruma

7. YDD gibi insan tabiatına ve dine aykırı durumlardan uzak durma


Bakış: Dünya çapında afetlerin ve felaketlerin gücü ve sayısı artıyor. Dinen, vicdanen, milli bakış olarak, çağdaş fikir olarak afetlere ve felaketlere hazırlanmamız, tedbir almamız, kendimizi bilgi ile donatıp kendimizi korumamız şarttır.


Hazırlık: Hazırlığın aşamalarından birincisi bilgiye sahip olmak ve plan yapmaktır. Büyük Afetler ve Felaketler söz konusu olduğunda ilk amaç canı muhafaza etmektir. Sağ kalanlar için ikinci aşamada Afetlerin ve Felaketlerin bağlaşık ve yan etkileri ile mücadele gelmektedir. Güvenlik, vahşi hayvanlardan ve zehirli böceklerden korunma, güvenli bir alanda geçici veya kalıcı yerleşim, yiyecek ve içecek temini, süren bağlaşık ve yan etkilerden korunma, hijyen ve temizlik gibi şeylere bu aşamada dikkat edilecektir. Bulunulan yerin Jeolojik ve Coğrafi güvenli olması, güvenilebilecek insanlarla bir arada durma, işbirliği içinde görev dağılımı yaparak zor durumları atlatma, geçici veya uzun süreli sığınak inşası, eski yaşam yeri yıkıldıysa birlikte yeni yaşam alanı yapma, üretim yapma ve eski usul ticaret yapma, dar alan bahçeciliği ile sebze üretimi, gelebilecek her türlü tehlikeye karşı korunma gibi pek çok ana başlığı vardır. Tek başınıza veya ailenizle bütün bunların üstesinden gelemeyeceğiniz için oba / kamp yapıları oluşturduk.


Bilgi: Bilgi edinme konusu sadece deprem olunca şunu yaparsın, tsunami olursa bunu yaparsın konusu değildir. "Mukadderat" veya "devlet halleder" diyenler hüsrana uğrar. Zira milyonlarca insanın uğrayacağı bir afette veya felakette sadece bireysel gayretleriniz ve hazırlıklarınız işe yarar. Biz hem bir kitap yazdık ve hem de yüzlerce doküman hazırladık. Bunlardan mutlaka istifade edin.BİZDEN NELER ALABİLİRSİNİZ?


Başkasının ne dediğine bakmayın. Pek çok insan boş boş konuşuyor. Kur'an'da defaatle "insanların çoğu akılsızdır", "insanların çoğu zanna (keyfe / nefse göre) uyar", "insanların çoğu yolunu sapıtmıştır" demektedir. Siz aklı başında, ferasetli, basiretli, ahlaklı, bilinçli, gerçek ilme ve ilim insanına saygılı, ölçülü, kaderci değil ama kadere iman eden, boşverci olmayan, işini ertelemeyip pişman olmayan insanlardan iseniz yaşama akıttığınız kaynakların bir kısmını Afetler ve Felaketler için tedbir almak ve onlara hazırlık yapmak için kullanmalısınız. Alacaklarınız ömür boyu ve hatta torunlarınız boyunca işe yarayacak şeylerdir. O yüzden her zaman kullanabileceğiniz bilgileri ve materyalleri edineceğinizi unutmayın. Özveri ve gayret yoksa başarı da olmaz.


I. Sıfırdan Başlayanlar İçin Doküman Paketleri:


Bütünsel olarak bilgi edinme, kampçılık malzemeleri, planlama ve diğer Hazırlıkçılık konuları için fazla bütçe ayıramayacak olanlar içindir. Başlangıç seviyesi bütçe ile bu konuları halledebilirsiniz ancak yine de yok seviyesinde değildir. Sadece kamp malzemelerinin fiyatları birkaç yıl öncesine göre epey artmıştır. Ancak yakın bir zamanda meydana gelecek pek çok Afet ve Felaket için ciddi bir yatırım olacağını unutmayın.


1. Giriş Seviyesi Paketi

2. Orta Seviye Paket

3. Üst Seviye Paket


II. Kestirmeden ve Hızlı Hareket Etmek İsteyenler İçin Doküman Paketleri:


Bütünsel olarak bilgi edinme, kampçılık malzemeleri, planlama ve diğer Hazırlıkçılık konuları için ciddi bütçe ayırabilecek olanlar içindir. Orta ve ileri seviye bütçe ile bu konuları halledebilirsiniz ve sizi büyük bir Afet zamanı oldukça iyi şekilde destekleyecektir. Bunun yakın bir zamanda meydana gelecek pek çok Afet ve Felaket için ciddi bir yatırım olacağını unutmayın.


1. Olmazsa Olmaz Temel Paketi

2. Sorumluluk Alıyorum Paketi

3. Aktif Hazırlıkçıyım Paketi

4. Tamamıyla Hazırım Paketi


III. AFET PLAN Paketi:


Afetler ve Felaketler başlamadan önce Kişisel Afet Risk Kontrol Planınızı oluşturmanıza yarayacak çalışmalardır. Bunları edinmek sizin kaotik zamanlarda karar almanızı ve harekete geçmenizi kolaylaştıracaktır. Ailenizin ve dostlarınızı birleşme, geçici iskan, güvenlik, ihtiyaçları giderme gibi konularda önceden bir planınızın olmasını sağlayacaktır.


A. Afet Plan Paketi:


1. Temel Hazırlıkçılık Bilgileri Paketi


B. Afet Plan Plus Paketi:


2. Artı Hazırlıkçılık Bilgileri

3. Süper Hazırlıkçı Olma


IV. İlave Çalışmalar:


Kaotik zamanlar için bilgi ve eylem planı kapsamında çözümlerimizi size sunuyoruz. Afetler ve Felaketler başlamadan önce hazırlıklarınızı yapın, sonrasında "keşke yapsaydım" diyerek pişman olmayın. Yaşamak için gösterdiğiniz gayreti Afet zamanları yaşamda kalmak için de gösterin. Bugünün işini yarına bırakmayın.


1. Faydalı Dokümanlar

2. Afetlerde Şehirden Kaçış Planları

3. Kişisel Güvenli Yer Tespiti

4. Oba / Kamp Organizasyonlarına Katılım 


Şehirde yapılması düşünülen etkinlikler:


Bunların yapılması için yerel halk ve şirketler ile işbirliklerinin oluşturulması, sponsorlar bulunması, etkinliğin yapılacağı yerlerin tespit edilmesi gerekmektedir.


1. Türk Hazırlıkçılar Topluluğu Buluşmaları

2. Orienteering Turnuvası

3. Afet Acil Durum Tatbikatı

4. Kampçılık Günleri

5. Bushcraft Günleri

6. Bushcraft, Woodcraft, Blacksmithing Uluslararası Festivali

7. Bushcraft, Woodcraft, Blacksmithing Yarışmaları

8. Hazırlıkçının Telefon Rehberi 


Yıllık Bir Ücretle Üyesi Olabileceğiniz Topluluklar ve Bunlara Ait Sitemizdeki Gruplar:


Katılanlar Katılım Ücreti öderler. Bunun karşılığında Kimlik + Parola + Çağrı Kodu hazırlanıp

gönderilir. Yıllık ücretle de 1 yıl boyunca 3 şehir topluluğuna birden üye olursunuz. Afetler

öncesinde ve sırasında bu topluluklar nezdinde bilgi paylaşımları yapılır ve dayanışma

içerisinde olunur. Afetler sırasında bir başınıza kalmazsınız ve şehrinizdeki üyelerimizle

birlik olursunuz.


Topluluk üyesi olanlara BAT Dijital Yayınları % 30 indirimli ve Türkütopya Obalarına katılım

ise % 25 indirimli olarak sağlanır.


Telegram Bushcraft, İlk Yardım ve Surviving Arşivine Üyelik


Etiketler / Hashtags:


İşaretler / Person Tags:

@bulentabdullahturgut @bat @kunbildynastyİNDİRİM KODLARI


Yayınları şu anda zaten indirimli almaktasınız. İlave indirim isterseniz bir fırsat ta burada. BAT'ın kitabını aldıysanız aldığınıza dair siparişinizin ekran görüntüsünü bize gönderdiğinizde ilave olarak aşağıdaki indirim bu sitedeki yayınları almada kullanabileceksiniz. Kızıl Ok'a ait yayınlardan da alırsanız ayrıca aşağıdaki indirimi bu sitedeki yayınları almada kullanabileceksiniz.


- % 10 BAT İNDİRİM HEDİYESİ KODU: BATDISTR5YA19

- % 10 KIZIL OK İNDİRİM KODU: KOKDISTR5YA19


GENEL TEHLİKELERDEN VE NİBİRU GELİŞİNE BAĞLI TEHLİKEDEN ETKİLENME İHTİMALİ


Bunlarda sadece şehrin içindeki Jeolojik ve İklimsel koşullar değil, denizlerdeki ve çevre ülkelerdeki koşullar da göz önünde bulundurulmuştur. Yapılan araştırmalara ve analizlere göre öngörü olarak kaydedilmiştir. İlla olacağı veya daha azı olacağı anlamına gelmez.


Genel Nibiru

Deprem 6/10 10/10

Su Basması 4/10 10/10

Sel 7/10 10/10

Tsunami 5/10 10/10

Göktaşı 3/10 8/10

Volkanizma 2/10 8/10

Asit Yağmuru 3/10 7/10

Toprak Kayması 5/10 9/10

Heyelan 4/10 8/10

Fırtına/Kasırga 5/10 10/10

Orman Yangını 8/10 10/10

Obruk/Çökme 3/10 8/10

Plazma Deşarjları 4/10 10/10

Kuraklık 6/10 9/10

Düden Oluşumu 3/10 7/10Meteoroloji Genel Müdürlüğü Yıllık Afet Değerlendirmeleri


Yıllara göre meteorolojik afetlerin değerlendirildiği raporlar sayfası.


Maden Tetkik Arama Enstitüsü Araştırmaları ve Analizleri


Jeoloji, Jeomorfoloji, Sismoloji, Gemoloji gibi alanlarda bilgi kaynaklarına ulaşabilirsiniz.


Harita Genel Müdürlüğü Verileri ve Haritaları


Coğrafya, Kartografya ve profesyonel haritalama konularında veriler ve haritalar.TARİHTE İZMİR'DE MEYDANA GELEN BAZI AFETLER VE FELAKETLER


1653 Doğu İzmir depremi

1688 İzmir depremi

1928 Torbalı depremi

1949 Karaburun depremi

2005 İzmir depremleri

2022 Buca depremi

1883 Çeşme depremi

10 Temmuz 1688 İzmir Depremi

3-5 Temmuz 1778 İzmir Depremi

29 Temmuz 1880 Depremi

1 Nisan 1928 Depremi

1 Şubat 1974 Depremi

1739 İzmir Depremi

1778 İzmir Depremi

1 Nisan 1928 Depremi

1 Şubat 1974 Depremi

1841 İzmir Yangını


Ayrıca şu tarihlerde de İzmir'de yıkıcı depremler meydana geldi:


1626, 1639, 1653, 1654, 1659, 1664, 1667, 1674, 1676, 1679, 1680

1690, 1694, 1702, 1705, 1706, 1707, 1708, 1709,1713, 1716, 1717,

1718, 1723, 1728, 1732, 1737, 1745, 1754, 1756, 1760, 1763, 1765,

1771, 1779, 1785, 1786, 1787, 1798, 1801, 1828, 1846, 1850, 1862,

1873, 1880, 1883, 1889, 1899, 1909.Son 2000 Yılda İzmir'de Olan ve İzmir'i Etkileyen Afetler ve Felaketler


Ortalama Değerler

Ölçek Adet Getirdiği Yıkımlar Getirdiği Ölümler


Deprem M5+ 3600+ % 80+ % 70+

Sel P3+ 11000+ % 60+ % 80+

Orman Yangını FF4+ 700+ % 50+ % 40+

Dağ Heyelanı ML4+ 1100+ % 60+ % 60+

Toprak Kayması S3+ 1700+ % 80+ % 80+

Tsunami T4+ 600+ % 50+ % 70+

Karalara Su Yürümesi F3+ 400+ % 90+ % 100


Açıklamalar:


- Getirdiği Yıkımlar: Meydana gelen afetin ne kadarının şehirde ortalama üstünde rakamlarla yıkım getirdiğini ifade eder.

- Getirdiği Ölümler: Meydana gelen afetin ne kadarının şehirde ortalama üstünde rakamlarla ölümlere yol açtığını ifade eder.


Ölçekler:


- Deprem: M5+ Yıkıma Yol Açan Depremleri İfade Eder. Skalanın En Üstünde M15+ Kıyamettir.

- Sel: S3+ Orta ve Üstü Seviyede Yıkıcı Güce Sahip Selleri İfade Eder.

- Orman Yangını: FF4+ Ormanın En Az Yarısını Küle Çeviren Büyük Yangınları İfade Eder.

- Dağ Heyelanı: ML4+ Dağın Bir Yüzeyinden Devasa Toprak Parçası Kopmasını İfade Eder.

- Toprak Kayması: S3+ Genelde Alüvyonal Ovalarda Meydana Gelen Devasa Yer Değiştirmeyi İfade Eder. Bu Tür Yer Değiştirmeler Köyleri, Kasabaları ve Şehirleri Yerlerinden Edebilir.

- Tsunami: T4+ En az 1-2 km İçerilere Kadar Su Girişine Yol Açan 10 m ve üstü Dalga Fırtınalarını Beraberinde Getiren Tsunamileri İfade Eder. - Karalara Su Yürümesi: F3+ Su Yürüme Yollarını İzleyerek Denizlerden Karalara En Az 30-40 km İçerilere Kadar Su Girişini İfade Eder.Benzer Tehlikelerle ve Yıkımlarla Yüzleşen Dünya Kentleri


Normal Zaman: Büyük afetlerle yıkılma ihtimali % 14. Şehir farklı medeniyet katmanları üzerine kuruludur. Büyük yıkımlar geldikten sonra yeniden kurulmuştur. Benzer afetlerle ve felaketlerle yüzleşme ihtimali olan Dünya Kentleri; Atina, Barselona, Cezayir, Bombay.


Nibiru'nun Gelişi: Nibiru'nun gelişiyle birlikte meydana gelecek afetlerle yıkılma istimali % 98. Üstelik alüvyonal ovanın denize kayma ihtimali ve kuzeydeki dağlarında çökme ihtimali yüksek. Obruklar ve düdenler oluşması bekleniyor. Benzer afetlerle ve felaketlerle yüzleşme ihtimali olan Dünya Kentleri; Astana, Bakü, Seoul, Moskova.Büyük ve Kaotik Afetler Meydana Geldiğinde Olası Tehlikeler


Yaptığımız çalışmalarla elimizden geldiğince bir çok soruna karşı tedbirler düşünüyoruz. Ancak ana hedefimiz "insanların canının kurtulması" üzerinedir. İnsanlar aşama aşama ve hızlı hareket ederlerse çok daha fazla görevi kısa süre içerisinde başarabilir. Bunu da anca kendi Afet Plan çalışmalarını yaparak gerçekleştirebilirler. Bilgi edinme bu işin büyük çoğunluğudur. Bilgi olmadan hiçbir şey yapamazsınız. Hatta bilgi olmadan umudunuz dahi olmaz. Hazırlık yapmak yerine kaynaklarınızı gündelik keyif ve mal alma arzusu ile tüketiyorsanız, kötü şartlar altında kaldığınızda kimseye bahane bulmamalısınız. Önce siz kendinizi düşünmelisiniz. Başkaları sizin sadece yaralarınızı sarabilir, o da zamanında ve etkili şekilde size ulaşabilirlerse..


1. Artçı Şoklar ve Ardıl Başka Afetler

2. Soyguncular ve Yağmacılar

3. Organ Mafyası ve Çocuk Kaçıranlar

4. Doğalgaz Tesisi ve Hatları Patlamaları

5. Milyonlarca İnsana Devletin Yetişememesi

6. Güvenilecek İnsanların Olmaması

7. Şehrin Daha Güvenli Bölgelerini Bilmeme

8. Afet Sırasında İnsanın Hedefinin Bulunmaması ve Ne Yapacağını Bilmeme

9. Yiyecek ve Temiz Su BulunamamasıTarık Yıldızı Geliş Süreci


Jeoloji Tarihi araştırmalarında toprak katmanları içerisinde her 3500 yılda bir "stres ve değişim" gözlemlenmiştir. Toprağın şeklinde değişimler, toprağın camlaşması, toprağın oluşum katmanlarının ölçüsel farklılıkları, gökyüzünden gelen petroyağ yağmurları, demir oksit toz yığınları bulunmuştur. Diyebilirsiniz ki; "bazı yerlerde olmuş olabilir, her yerde olmamıştır ki".. 7-8 farklı coğrafi alanda yapılan incelemelerde aynı türden toprak streslerinin meydana geldiği belirlenmiştir. Üstelik o çağlarda petrol veya petroyağlar kullanılmıyordu. Toprakta yağmur görünümü veren ve birkaç metreyi bulan izler oluşturacak bir durum anca onların gökyüzünden gelmiş olacağı gerçeğidir.


3 yıllık derinlemesine bir araştırmayı ve 2 tb veriyi özet yapmak zordur. Ancak yine de en önemli kısımlarını sizin için derledim. Yazıyı okuduğunuzda belki de birkaç yıl içerisinde karşımıza çıkacak yıkıcı gezegen hakkında bir şeyler öğrenmek isteyebileceğiniz ve hatta birazcık olsun akıllı iseniz daha fazla bilgi elde etmek ve hazırlık yapmak için gayret gösterebileceğinizi düşündüm. Yaşam hiçbir zaman durağan olmamıştır ve bu vasat yaşam tarzı da ilelebet sürmeyecektir. Dünya sürekli devr-i daim içerisindedir. Her 100,000 yılda bir yeni bir Adem soyu (son kalan insanlar), her 50-70000 yıl içerisinde birkaç büyük tufan, her 10-20000 yıl içerisinde bir buzul çağı, her 3500 yıl içerisinde Nibiru'nun gelişi ile yıkım süreci, her 1000 yılda bir yerküreyi sarsacak savaş veya tufan, her 300 yılda bir küresel savaş, her 100 yılda bir dünyayı sarsacak bir olay ve her 30 yılda bir dünyayı sarsacak bir olay meydana gelmiştir. Jeoloji Tarihi, Dünya Tarihi ve Dinler Tarihi içerisinde biraz araştırma yapar ve bilgilerinizi bütüne varan yolda analiz ederseniz bunlar önünüze dökülmeye başlar. Tarihi sadece çanak çömlek incelemekle ve her şeyin gelişigüzel olduğunu inanmakla karıştırırsanız elde ettiğiniz bir yığın saçmalıktan öteye geçmez. Tarih, milletin geleceğine de yön veren bilimdir. Gerçek Tarihini bilmeyen ve ona sahip çıkmayan kişinin geleceği de olamaz.
Afetlerin Gelişim Süreci


Afetlerin çoğu aslında bazı gösterge parametreler ile ortaya çıkar. Bunları izlediğinizde en azından canınızı kurtarma yönünde hamle edecek zamanı elde edebilirsiniz.


Afet Öncesi Göstergeler: Bunlar Hadislerde anlatılan Ahir Zaman konuları, Windy gibi uygulamalardan elde edilen veriler, yabancı ülkelerdeki doğa ve afet izleme istasyonlarının ve merkezlerinin verileri, Astronomik ve Jeolojik olayları inceleyen ve izleyen kişilerin verileri, güncel hava ve toprak hareketlerinin izlenmesi gibi göstergeler rehberlik eder. Aynı zamanda çok yüksek binalarda oturmama ve mümkünse kırsalda oturma, önceden afet plan çalışması yapılması, önceden afetler hakkında bilgi edinilmesi, önceden afet zamanlarında gidilebilecek güvenli yerlerin ve kamp bölgelerinin bilinmesi, önceden şehirlerden kaçış planının yapılması, olası tehlikelerin önceden araştırılarak haritalarla tedbirler düşünülmesi gereklidir. Eğer ki büyük ve tahmin edilebilir başlangıç serüveni olan bir afet söz konusu ise olası tehlike belirmesi durumunda veya biraz öncesinde harekete geçerek insanların kendilerini güvenli alanlara atmaları çok büyük fark meydana getirecektir.


Afet Zamanı Göstergeler: Afet başladığında ne yapacağını biliyor olmak önemlidir ve ilk sarsıntılı durumları sükunet içinde atlatmak için bilgi sahibi olmak gerekir. Genelde afet başladığı zaman ilk yarım dakika içinde her şeyin olup biteceği sanılır. Daha evvelden hazırlık yapılmadığı üzere de eşyalardan bazılarını almak ve aile bireylerini toparlamak gerekir. Bu esnada afetlerin artçılları ve farklı ardılları gelmeye başlar. Depremle başlar toprak kaymasıyla devam eder veya büyük patlamalar olur. Afet başlar başlamaz ne yapmanız ve nereye gitmeniz gerekiyorsa harekete geçmelisiniz. Aile fertleri de oraya gitmelidir. Aile fertlerini ararken ölen insanlar olduğunu unutmamak gerekiyor.


Afet Sonrası Göstergeler: Afetlerin ilk sancıları geçer gibi olduktan sonra başkaları da ortaya çıkabilmektedir. Mesela depremin ardından tsunamilerin meydana gelmesi gibi. İlk afetlerin ardından kimya tesislerinin ve doğalgaz hatlarının patlaması gibi. Bunlardan bazıları öngörülebilirdir ve bazıları da sürpriz gelişir. Kimyasal tesislerden gaz sızıntısı veya nükleer tesisten radyoaktif sızıntı gibi sürpriz gelişmeler çok daha fazla can sıkıcı olabilir. Yaşadığınız bölgedeki sanayi, doğalgaz, kimya, arıtma tesisi, elektrik aktarma ve trafo merkezleri, yüksek gerilim hatlarının geçtiği yerler, yanmaya çok elverişli ağaçların (çam gibi) bulunduğu ormanlar gibi tehlikeler de göz önüne alınarak güvenli bir alana yol almak en mantıklısı olacaktır. Rastgele yere gitmemek çok doğru olur. Mesela; demir temelli bir yıldızın kuyruklarından dünyaya demir ve demiroksit tozu içeren asteroitler ve meteorlar gelebilir. Eğer ki Manyetizması yüksek ve/veya metal madeni olan bir alana giderseniz orada gökyüzünden gelebilecek tehlikelere açık olursunuz. Hatta nefes alamazsınız. Gideceğiniz alanda baraj gölleri ve ırmaklar varsa afetlerin oluşumu esnasında sularla boğuşmak durumunda kalabilirsiniz. O yüzden, afetin ardından gideceğiniz güvenli alanın çalışması önceden yapılmış olmalıdır. Afet sonrasında çevresel değişimlere ve gelişmelere bakarak hareketlerinizi planlamalısınız.Türkütopya Toplumu


Türk milletinin, devletinin, vatanının güçlenmesi ve geleceğe uzanması için bugüne ve geleceğe ait bazı sivil çalışmaları planlamaktadır. Niyet böyle olsa da bilinçli insanların bunlara sahip çıkması sonucu aktif hale gelebilir. Günümüzde böyle bilinçli insanların sayısı çok azdır. Belki gelecek nesillerin işine yarar.


Altyapısını oluşturmak istediğimiz ancak insanların yeterince önemsemediği çalışmalardan birisidir. Her türlü zorlu şart altında şehirlerde ve ilçelerde dayanışma içerisinde olabilecek insanların bir araya gelmelerini istiyoruz. Bu yapının aktif olabilmesi için sorumluluk alabilecek topluluğunu yönetebilecek lider insanlara ihtiyaç bulunmaktadır. Biz bütün ülkedeki dayanışma topluluklarını kurup yönetemeyiz. Yörelerin insanlarının bu konuda aktif olmaları şarttır.


1. Türkler İçin Gelecek Projesi: Türklerin Ahir Zamanda güvenliği, selameti ve birliği için mücadele etme üzerine çalışmaları içermektedir. Bu bağlamda;


a. Afetlere ve Felaketlere Karşı Güvenli Alanların Tespiti b. Oba / Kamp Yapıları Zorlu Zamanlar Birlikte Geçirme Organizasyonu

c. Afetlerde ve Felaketlerde Şehirlerden Kişisel ve Grup Kaçış Planlaması

ç. Doğada ve Zorlu Şartlarda Yaşamda Kalma Bilgileri Oluşturma

d. Tarık Yıldızı'nın Geliş Sürecinde Gereken Bilgileri Toplama ve Değerlendirme

e. Şehir Dayanışma Toplulukları ile Zorlu Zamanlara Hazırlık Yapılması2. Gelecek İçin Türkler Projesi: Türklerin atalarından gelip geleceğe uzanan inanç, akıl, ülkü ve ilim bütünlüğünün sağlanması çalışmalarını içermektedir. Bu bağlamda;


a. Türk Milli, Manevi ve Dini Değerlerinin Milletimize Öğretilmesi

b. Gerçek İslam'ın Öğretilerinin Ortaya Konulması

c. İnsanımızın Zihni Karışıklıklarının Giderilmesi ve Millet Olma Şuurunun Kazandırılması

ç. Sapık ve Kötü Bilimsel ve Dini Akımların Gerçek Yüzlerinin Gösterilmesi

d. Türkler İçin Doğru ve Faydalı Bilgiye Erişim, Mümkün Kılma

e. Bilgi ve Kültür Dejenerasyonu ile Mücadele

f. Gerçek Türk Tarihinin Öğrenilmesini ve Öğretilmesini Sağlama
Türk Hazırlıkçılar Topluluğu / Turkish Preppers Community


44 ülkede 5 milyondan fazla insana hitap eden bir yapıdır. Alt yapıları da bulunmaktadır. Ancak insanlar bu konuda da çok fazla gayretli değildir. Ancak son an gelince harekete geçen bir milletimiz var. Eğer ki o son anı görebilirlerse..


a. BAT Yayınları ve Oba Yapıları Çerçevesince Kötü Zamanlara Hazırlanma b. Surviving Konusunda Hazırlıkçıları Teorik ve Pratik Eğitimlerinin Planlanması

c. Hazırlıkçılık Bağlamında İşbirliklerinin Değerlendirilmesi


 

Büyük İzmir Depremi


Kula'dan İzmir'in kuzeyine uzanan volkanitler serisinin bir bölümü İzmir içerisinde yer alır. Yunanistan'ın Ege Denizi'ndeki volkanlarına da mesafe olarak yakındır. Bununla birlikte son zamanlarda 2 tane yeni deniz volkanı keşfedilmiştir. Şu sıralarda bu volkanlar aktif durumdadır. İzmir deprem kuşağından geçen bir konumdadır. O yüzden depremler bu şehirde hiç eksik olmaz. Birkaç yılda bir de birkaç tane 5+ deprem meydana gelmektedir. İstanbul'da meydana gelen bir deprem dahi İzmir'den hissedilebilmektedir. İzmir dağların ve tepelerin bol olduğu bir şehir olması dolayısıyla bir çok afet ve felaket türüne de davetiye çıkartır. Bununla ilgili yurtiçinden ve yurtdışından uzman kişiler M 7+ depremler meydana gelmesi olasılığının yüksek olduğunu ifade etmektedirler. Bununla birlikte Ege Fay Hatları boyunca büyük depremler bekliyoruz. Hatta Ege Denizi'ndeki volkanların da aktifleşmesi ile birlikte daha da büyük depremler oluşması öngörülmektedir. Ege kıyıları boydan boya Manyetizma içeriyor ve bazı yerleri eski volkanik arazilerin üstünde bulunuyor. Bu bölge baştan sona büyük risk altındadır. Deniz kıyısı olması riskleri daha da artırmaktadır.


- İzmir yakınlarından geçen fay hatları


Rusların, Almanların ve Amerikalıların kaynaklarına bakarsanız Türkiye'deki deprem uzmanlarından çok farklı bir tablo ortaya çıkar. Ayrıca sadece sismik fay hatlarına değil, volkanizmaya da bakmak gerekir.


1. Ege Fay Hattı: İzmir içinde ikiye ayrılıyor

2. Ege'deki volkanik arkın yakını

3. Çanakkale üzerinden gelen Kuzey Anadolu Fay Hattı'nın yakını

4. Ege içi volkanlara yakın


- Büyük İzmir Depremi'nin çevre şehirlere ve ülkelere olası etkileri


Şehrin normal yerleşik nüfusu 15 milyondan fazladır. Devletlerin politikası olarak belediye harcırahını az vermek için şehirlerin nüfusu yarısı kadar gösterilir.


1. Normal şartlarda Büyük İzmir Depremi olursa M9+ olan en az 3 tane, Manisa'da büyük deprem olursa İzmir'de 7+ depremler gerçekleşmesi bekleniyor. Bu dahi şehrin çoğunun yıkılması demektir. M8+ olursa % 70'i, M9+ olursa şehrin % 80'i, M10+ olursa şehrin tamamı yıkılır. Bu depremle birlikte Ege Bölgesi'ndeki bütün şehirler ve İç Anadolu'nun batısı etkilenecektir. Aynı zamanda Yunanistan da etkilenecektir. Meydana gelecek tsunamiler Ege Denizi'ne kıyısı olan ülkeleri etkileyecektir. Tsunamiler 2-3 km içerilere kadar girebilir.


2. Tarık Yıldızı'nın gelmesi hemen öncesinde meydana gelecek Büyük İzmir Depremi ise çok daha yıkıcı olacaktır. M10+ ile M12+ arasındaki deprem fırtınaları aylarca sürebilir. Daha küçük artçıllar ise yıllar boyunca devam edecektir. Zira Tarık Yıldızı'nın elektromanyetik dalgaları Dünya'nın çekirdeğini ve magma tabakasını şiddetli şekilde ısıtmaktadır ve içeride patlamalara yol açmaktadır. Bu patlamalar katmanlar arasındaki boşluklara doğrudur, Dünya'nın infilak etmesi değildir. Tarık Yıldızı'nın bir kuyruğunun Dünya'ya teması Japonya tarafından Rusya'ya doğru ve buradan Doğu Avrupa ve Avrupa istikametinedir. Akdeniz ve deniz kıyıları da perişan olacaktır. Zira megatronik depremler ile tsunami fırtınaları beklenmektedir. Tsunamiler en az 6-7 km içerilere girecek kadar güçlü olacaktır. Denizlerden karalara su yürümesinden kurtulan yerler depremlerle yıkılacaktır.


- Büyük bir afet meydana geldiğinde başınıza şunların gelebileceğini göz önüne almalısınız


1. Binlerce doğalgaz aktarım hattının ve evlere uzanan hatların patlaması

2. Kimya tesislerinin patlaması ve havaya zehir saçılması

3. Afet planının ve afet toplanma bölgelerinin olmaması

4. Denizden gelecek tsunamilere açık olması

5. Belediye hizmetlerinin durması ile birlikte salgınlar oluşması

6. Lojistik ağının çökmesi ile şehrin ihtiyacı olan yiyeceğin ve içeceğin bulunamaması

7. Birbiri üstüne binaların ve yüksek binaların afetler söz konusu olduğunda adeta kapan görevi görmesi (rezidanstan çıkış 30 dakika, büyük depremlerin çoğu 10 saniyenin altında ve lüks binaların hiç birisi gerçekten depreme dayanıklı değil)

8. Afet alanına gelecek kurtarma ekiplerinin yeterli olamayacağını ve sizi en fazla 72 saat arayacaklarını bilin

9. Kurtulsanız bile nereye ne şekilde gideceğinizi bilemeyeceksiniz ve tehlikeli alanı terk edemeyeceksiniz

10. Güvenilir insanlarla bir araya gelemeyeceksiniz ve güvenlik sorunlarıyla boğuşacaksınız

11. Paranızın çokluğu size hiçbir fayda getirmeyecek


Okumanız için bazı yazılar
 

BAT ÇALIŞMA KÜNYESİ


Büyük Türkiye Şehirleri Afet Güvenlik Çalışmaları

İzmir Afet Güvenlik Analizi ve Kişisel Afet Hareket Planlaması

Tehlike Seviyesi: SB8, D8+, N9, G: %95

Güncelleme: 01/10/2023

Hizmet ve Yayın Kodu: BAT-TR35AP-2304V2-25841


Çalışmalarımız şansınızı ne kadar artırır?


Ani meydana gelen Afetlere ve Felaketlere karşı kimse bir şey yapamaz. Ancak Afetlerden ve Felaketlerden kurtulanlar için büyük sorunlar kendini bekliyor olacaktır. Bilgi ve Birlik ile bunların üstesinden gelinebilir, insanlar kendilerini korumasını becerebilir.


Önceden Afetlerin Gelişim Sürecini Takip Etmeksizin: % 60

Önceden Afetlerin Gelişim Sürecini Takip Ederek: % 100

Nibiru'nun Geliş Sürecinin Takip Etmeksizin: % 50

Nibiru'nun Geliş Sürecini Takip Ederek: % 100


Yönetim ve Liderlik Yapıları:


Türkütopya Toplumu Şehir Başkanı: Akçaağaç 35

Türkütopya Toplumu Kadın Kolu Şehir Başkanı: Yıldırım 35

Türkütopya Toplumu Gençlik Kolu Şehir Başkanı: Aslan 35

Türkütopya Afet Şehir Baş Danışmanı: Kızıl Göl 35

Türkütopya Afet Şehir Koordinasyon Danışmanı: Toprak 35

Türkütopya Türk Hazırlıkçılar Topluluğu Şehir Başkanı: Mavi Gök 35 Türkütopya Şehir Dayanışma Grubu Başkanı: İğde Ağacı 35

Türkotopya Dünya Koruma İttifakı SİP Şehir Başkanı: Gezen Bulut 35BAT ÇALIŞMASI


Hitap Ettiği Gelir Seviyesi: İyi

İçerik: Dokümanlar, Haritalar, Danışmanlık, Alınması Gerekenler Listesi

Çalışma Türü: Kişiye Özel

Ortalama Teslim Süresi: 15 gün

Sözleşme Türü: BAT-WLAINT19ALACAKLARINIZ NELER?


A. AFET PLAN DAHİLİNDE ALACAKLARINIZ


I. Temel Hazırlıkçılık Bilgileri: AFET PLAN dahilinde alacağınız bilgileri ve hizmetleri kapsar.


- Mersin Afet Analiz Raporu / Dokümanı

- 1 Saatlik Danışmanlık: En Fazla 10 Soru

- Alınması Gereken Kampçılık Malzemeleri Listesi


İlave Danışmanlık istenmesi halinde 1'er saatlik "İlave" Danışmanlık talebi yapılabilir.


B. AFET PLAN PLUS DAHİLİNDE ALABİLECEKLERİNİZ


II. Artı Hazırlıkçılık Bilgileri: İlave olarak alabileceğiniz bilgileri ve hizmetleri kapsar.


- Kampçılık + Dağcılık Malzemeleri Listesi

- Kampçılık + Surviving + IFAK + Sağlık + Bushcraft / Woodcraft + Dağcılık Malzemeleri Listesi


III. Süper Hazırlıkçı Olma: Her ne kadar Hazırlıkçılar göçer olacaksa da kısmen rahat olmak için hazırlıklarınızı güvenli şekilde kısmi yerleşim olarak ta düşünebilirsiniz.


- Güvenli Alanda Yerleşim: Arazi Satın Alma + Konteyner Ev + Yeraltı Sığınağı

- Yerinize Bütün Hazırlıkçı Malzemeleri: Zor Zamanlar Tam Kapasite Yeterli Malzemeler, Aletler, Gıda Stoku, Güneş Panelleri ve Rüzgar Enerji Tribünleri, Off-Grid Yaşam Malzemeleri

- Bahçe: Off-Grid Yaşam İçin Gerekli Bütün Sebzeler, Çiçekler ve Hayvanlar

- Uzmanlarından Savunma Eğitimleri: Yetkilendirilmiş Kişilerden Kişisel ve Bölgesel Savunma Dersleri, Malzeme Gereksinimleri, Çevresel Hazırlıklar 


TALEP EDİLMESİ HALİNDE İLAVE ÇALIŞMALAR


Bunlar sizin hazırlıklarınızın daha da sağlam hale gelmesini sağlar. Araştırma yaparak ve başka kişilerden danışmanlık arayarak vaktinizi harcamazsınız. BAT Yayınları, Türkütopya Obaları websitelerinde veya ana websitemiz olan Atalaryolu üzerinde yayınlarımızı ve hizmetlerimizi inceleyebilirsiniz. Sormak istediğiniz soruları bize gönderebilirsiniz.


1. Dokümanlar: Hazırlıkçılar için olmazsa olmaz dokümanlar yer almaktadır.


- Surviving: Doğada Hayatta Kalma Dokümanları - IFAK ve İlkyardım: Zorlu Şartlarda İlkyardım Üzerine Dokümanlar - Güvenli Alan Şehir Haritaları: 81 İlin Güvenli Alanlarının Gösterildiği Haritalar - Sağlık Klasörü: Sağlık Üzerine Araştırma Dokümanlarının Bulunduğu Klasör

- Hazırlıksızlar İçin Surviving Klasörü: Hazırlık Yapmayanlar İçin Hazırlanan Dokümanların Klasörü - Destekleyici Dokümanlar ve Harita Setleri: Pekçok Önemli Materyal Yer Almaktadır

- Telegram Arşiv Grubu: Hazırlıkçılar İçin Binlerce Video ve Dokümanın Bulunduğu Arşiv


2. Afetlerde Şehirden Kaçış Planları: İncelenen Teknik Konular dahilinde kaçış istikametleri belirlenir. Kaçış istikametindeki gideceğiniz alanlar haritalarda gösterilir.


Şehirden Kaçış Planı: Doküman + Harita

Şehirden Kaçış Planı İstikamet Sayısı: En çok 2 veya 3


3. Kişisel Güvenli Yer Tespiti:


- Size Ait Lokasyonun İncelenmesi: Evinizin, Köyünüzdeki Yerinizin, Dağ Evinizin, Bahçenizin, İşyerinizin, vs. Afet ve Felaket Durumuna Göre İncelenmesi - Temel Fonksiyonlar (Detaylı Fonksiyonlar İçin ABD, Rusya, İngiltere, Almanya Üzerinden Hizmet Alınır ve Pahalıdır)

- Bizim Size Yer Bulmamız: Sizin İçin Güvenli Alanlar İçinde Olmak Üzere En Olası ve En İyi 3 Lokasyonun Belirlenmesi


4. Obalara Katılım:


Oba organizasyonuna katılarak diğer insanlarla birlikte dayanışma içerisinde hareket edebilirsiniz. Türkütopya Obaları isimli websitemiz üzerinden daha detaylı bilgi alabilirsiniz. 


SIFIRDAN BAŞLIYORSANIZ


3 yıldır sürdürdüğümüz çalışmalar hakkında bilgi sahibi değilseniz ve pratik bir şekilde sonuca ulaşmak istiyorsanız yazılı yayınlarımızdan edinebilirsiniz. Böylece vakit kaybı yapmazsınız ve kaotik zamanlara pratik bir şekilde bilgi hazırlığınızı yapmış olursunuz. Yayınları alın ve kenara koyun. Günü gelince zaten içinde bulunduğunuz koşullarda bunları nasıl kullanacağınızı kendiliğinden çözersiniz. Paketlerin içeriğini bize bırakın, edinebileceğiniz en iyi dokümanlardan bile fazlasını alın. Kafanızdaki sorulara boğulmaktan ziyade sizin çözüm yollarını edinmeye ihtiyacınız var.


Giriş Seviyesi Paketi: En gerekli temel dokümanları edinin.


Orta Seviye Paket: Zorlu şartlara daha iyi ve alternatif yollarla hazırlanın.


Üst Seviye Paket: Çözüm olasılıklarını çoğaltın ve en fazlasını edinin. 


KESTİRMEDEN VE HIZLI HAREKET ETMEK İSTİYORSANIZ


Hazırlıkçı olarak kestirmeden ve hızlı hareket etmek istiyorsanız buradaki paketlerden birisini alarak kısa sürede olumsuz koşullara hazırlanın.


Olmazsa Olmaz Temel Paketi: Üst seviye hareket etmede herkeste olması gereken dokümanları edinin. Ayrıca obalara katılın, danışmanlık alın, özel hizmet alın.


Sorumluluk Alıyorum Paketi: Üst seviye hareket etmede olağanüstü koşullara adapte olmada gereken dokümanları edinin. Ayrıca obalara katılın, danışmanlık alın, özel hizmet alın.


Aktif Hazırlıkçıyım Paketi: Üst seviye hareket etmede olağanüstü koşullara adapte olmada ve Nibiru'ya özel olarak hazırlanmada gereken dokümanları edinin. Ayrıca obalara katılın, danışmanlık alın, özel hizmet alın.


Tamamıyla Hazırım Paketi: Üst seviye hareket etmede olağanüstü koşullara adapte olmada ve Nibiru'ya özel olarak hazırlanmada gereken dokümanları edinin. Ayrıca VIP obalara katılın, danışmanlık alın, özel hizmet alın. Ayrıca malzeme alımında bilgi desteği alın. 


A'DAN Z'YE SIĞINAK YAPTIRMA


Maliyeti yüksek olduğu için bu konuya girmek istemiyorduk ancak insanların bu alanda ihtiyacı olduğunu görerek destek olmaya karar verdik. Danışman ve Proje Yöneticisi olarak görev alacağız. BAT Afet ve Felaket Risk Analizleri ve Haritaları göz önüne alınarak değerlendirme ve yer tespiti yapılacaktır. Sığınaklar rastgele yerlere yapılmayacaktır.


Sığınağın ne kadar süre ile kullanılmak istendiğine göre çalışma yapılacaktır:


3 aylık barınma

6 aylık barınma

1 yıllık barınma

2 yıllık barınma


Temel olarak ilgileneceğimiz konular şunlardır:


1. Binanın yapımı

2. EMP'ye karşı Faraday Kafesi uygulaması (bakır kaplama)

3. Nükleer saldırıdan korunma uygulaması (kurşun kaplama)

4. Nibiru'dan korunma uygulaması (yeşim taşı ve enerji-frekans-rezonans uygulaması)

5. Sığınak içi özel koruma kapsülü uygulaması

6. Kapalı alan bahçecilik uygulaması

7. Gerekli temel aletlerin, araç ve gerecin alınması

8. Gerekli temel kampçılık malzemelerinin alınması

9. Gerekli temel dağcılık malzemelerinin alınması

10. Gerekli temel gıda ve içecek ürünlerinin alınması

11. Su için kuyu açtırılması

12. Oksijen kaynaklarının alınması

13. Nibiru'nun yıkıcı afetlerine özel tedbirlerin alınması (özellikle ısıya, frekanslara, darbelere karşı)

14. Sığınağın yapılacağı yerin zemin etüdü ve güvenli alan değerlendirmesi

15. Doğal ısı ve soğutma sistemi 16. Otacı odası

17. Doğal şifalı taşlar odası


Sığınak türleri şunlardır:


1. Basit Sığınak

2. Gıda Koruma Silosu

3. Aile Sığınağı

4. İleri Seviye Sığınak

TEMEL BİLGİLER


Türkiye'de ve Dünya'da meydana gelen ve gelmesi kuvvetle muhtemel olan Doğal Yolla, Gökyüzü Yoluyla ve İnsan Eliyle Gelebilecek Afetlere ve Felaketlere Karşı Güvenlik Araştırmaları ve Stratejik Analizleri yapıyoruz. 3 yıldır dünyanın 44 ülkesine bu çalışmalar sunulmaktadır. Çalışmaların çoğu Budapeşte ve Astana şehirleri üzerinden sürdürülmektedir. Türk Dünyası'na özel ise BAT inisiyatifi doğrultusunda temel çalışmalar sunulmaktadır. Çalışmalarımız "Genelin Kullanabileceği" ve "Kişiselleştirilmiş" olmak üzere iki türlüdür. Türk Dünyası nispeten ilgisiz olsa da çalışmalar bugüne kadar dünyanın farklı yerlerindeki 20 milyon kadar Türke ulaştırılmıştır. Çalışmalarımız "Dijital Yayın (PDF, Word, vs.)" ve "Danışmanlık" şeklinde olmaktadır.


Afet Plan Çalışmaları: Özellikle çok yüksek afet riski altında bulunan büyük şehirler için özel afet güvenlik risk analizleri yapıyoruz. Bunları doküman olarak size gönderiliyor. Siz değerlerndirmelere ve bilgilere bakarak kendi kararlarınızı almada kullanabilirsiniz. Çalışmalarımızda bilinmeyen ve sır olan bilgileri ortaya koymuyoruz, tamamen bilimsel ve dini gerçekleri ortaya koyarak sizin kendi araştırmalarınızı ve düşüncelerinizi derinleştirmenize katkıda bulunuyoruz. Herkesin zeka, bilgi ve kültür seviyesinin aynı olmasını bekleyemezsiniz. En zeki ve kültürlü insanlar bile belirli bir süre içerisinde pek çok bilgiyi unutabiliyor. Üstünden geçtiklerinde yeniden hatırlıyorlar ve hatta daha önce göremedikleri açıları dahi yakayabiliyorlar. Her ne kadar temel bilgileri biliyor olsanız da aslında bilmediğiniz veya söz ardı pek çok konuyu da çalışmalarımızda gösteriyoruz. Böylece sizin bakış açınızı genişletiyoruz. Bunu yapmazsanız sadece odaklandığınız hayatınızda esir kalırsınız. Büyük afetler ve felaketler size ulaştığında pişmanlık içerisinde kalırsınız.


Afet Zamanları Şehirlerden Kaçış Planları: Afetler başlamadan hemen önce veya başlaması ile birlikte daha önceden belirlenmiş Güvenli Alanlara (çeşitli bilimsel kıstaslara göre) kaçma üzerine harita, planlama ve koordinasyon çalışmasıdır. Can güvenliğinizin sağlanması ve güvenebileceğiniz insanlarla ortak alanlarda buluşarak dayanışma içerisinde olmanız amaçlanmıştır. Tek kişi veya ailenizin fertleri için ayrı ayrı olmak üzere çalışmalar yaptırabilirsiniz. Aşağıdakilerden birisini veya her ikisini edinebilir, kendi hazırlığınızı yapabilirsiniz:


1. Temel Yayın Setleri

2. Kişiselleştirilmiş Planlar


Oba / Kamp Katılımları: Büyük afetler ve felaketler olduğu zaman birinci düşüneceğiniz şey canınızı kurtarmak, ikincisi kalacak yer bulup ihtiyaçlarınızı gidermek ve üçüncü ise güvenliğinizi sağlamaktır. Büyük afetler ve felaketler zamanı ardı sıra gelen yıkımlarla karşılaşırsınız. Artçı depremler gibi.. O yüzden olduğunuz yerde kalamazsınız. Aynı zamanda da yıkımlar meydana geldiğinde yağmacılar, vahşi hayvanlar, kötü niyetli insanlar (organ mafyası, çocuk kaçıranlar, katil ruhlular, vs.) da meydana çıkabilir, olasılıklar dahilindedir. Güvenebileceğiniz ve dayanışma içerisinde olabileceğiniz insanları bulmak hayati önem taşımaktadır. Böyle kötü zamanlarda sefil olmamak ve kendini korumak için dünyadaki 100 milyondan fazla insan Hazırlıkçı (Prepper) olmuştur. Bunlar bilinçli ve sistemli hazırlananlardır. Bir de 700 milyondan fazla insan da istifçilikle veya tedbir amaçlı kısmi Hazırlıkçı konumundadır. Dünyanın farklı yerlerindeki 50 milyondan fazla zenginin "Kıyamet Sığınağı" bulunur. Ülkemizde bu tür sığınak yaptıran 50000'den fazla zengin bulunmaktadır. Böyle durumlar için günümüzde uygulanan yöntemler şu şekildedir:


1. Sığınak yaptırmak: Çok pahalı ve sürekli bakımı olan, stoklaması yapılan, takibi yapılması gereken bir anlayıştır. Küçük ve tamamen boş bir oda şeklindeki sığınak 30000 Euro'dan başlar. İçine koyacağınız stoklar da dahil ortalama ve başlangıç seviyesi bir sığınak için 100000 Euro'dan fazla para harcamanız gerekir. Herkesin böyle şeyler yaptırması mümkün değildir.


2. Şehir savunma hattı: İnsanlar kendi evlerinin bodrum katında malzeme ve yiyecek biriktirirler. Ancak bunlar biraz daha disiplinli olarak Şehir Hazırlıkçılığı'na gönül verirler. Genelde yabancı ülkelerdeki insanlar yapar. İnsanların kaotik afetler için kendi evlerinde hazırlık yapmaları son derece akılsızca bir tutumdur. Zira büyük ve kaotik afetler geldiğinde yerleşim yerlerinde kalırsanız belediye hizmetleri ve lojistik durduğu anca pislik ve açlık içinde kalırsınız.


3. Kırsala kaçma: Şehir hayatını bırakıp kırsala kaçan insanlar vardır. Ancak büyük afetlere ve felaketlere hazırlanırken sadece kırsalda olmanız sizi kurtarmaz. Orasının Jeolojik ve Toprak analizlerini yapmak, olası afetlere karşı güvenliğine bakmak, geçmişteki Jeolojik tarih izlerini incelemek gerekir. Kırsala kaçmanın tek başına yeterli olmadığını düşünüyoruz. Zira yanlış yerde bulunursanız orada da türlü afetler sizi bulur.


4. Oba / kamp organizasyonu: Türk atalarının göçer yoludur. Büyük afetler ve felaketler zamanında atalarımız çadırlarını alıp kırsala geçmişlerdir. Biz de aynı mantığı düşündük ve insanları bu bağlamda organize ve koordine etmeyi düşündük. Oba tesisi kurmaya kalksak belki milyonlarca TL isteyecektik. Ancak sadece kötü zamanlar başladığında birbirine güvenebilecek insanların bir araya gelmelerini sağlayan organizasyon yapmak çok daha mantıklı geldi. Zira milletimiz bir araya gelerek kavga dövüş yapmadan organize olamıyor. Onun için bu işi biz yaptık. İnsanlar kötü zamanlar geldiğinde nereye gideceklerini bilecekler ve orada kendi kararlarını verip bir kamp alanı bulacaklar. Zaten Güvenli Alan içerisinde olacakları için bulacakları yer boş bir alan olacaktır. Geçici bir kamp kurulacaktır. Kötü zamanlar geçtiğinde yeni koşullara göre yine birlikte kalabilirler ve kendilerine köy inşa edebilirler veya eski yerlerine geri dönebilirler. Biz kamp için toplanma alanlarını haritalar üzerine işaretledik. Ayrıca kamp yaşamı hakkında bilgilerin yer aldığı dokümanlar ve kampçılık, ilkyardım, surviving dokümanları da bulunuyor. Kamp alanlarında insanlar birbirlerini tanıyabilsin diye kimlik, parola, çağrı kodu veriyoruz. Çağrı kodu ile telsiz çağrıları yapabileceklerdir. Profesyonel telsiz kişi kodu değildir. Onu devlet veriyor. Bu, sadece "ben de sizdenim, neredesiniz" demek içindir. Kimlik te basit bir tanıtım kartıdır. Her şey size e-posta yoluyla iletilir. Siz dilediğinizi yazıcıdan çıktı alıp saklayabilirsiniz. Bunu bir Kulüp aktivitesi olarak düşünün. Kulüplerde de size kimlik ve parola verilebiliyor. Resmi nüfus kartı vermiyoruz, onu da devlet veriyor. Biz herkesin katılabileceği ve sürdürülebilir bir sistem oluşturduk. Zaten göçer olunacağı için bir yere yerleşme ve tesis kurma fikri üzerinde durmadık. Şu ana kadar 44 ülkedeki obalara 5 milyondan fazla insan katıldı. Kavga dövüş olmadan bu şekilde ilerleyebildiğimizi görmek güzel bir şey. 


Afet Risk Yönetimi


A. Devletin Yapacağı Hazırlıklar: Devletler kendi düşünce tarzlarına ve ülkelerinin yapısına göre değerlendirmeleri yaparlar.


B. İnsanların Yapacağı Hazırlıklar: İnsanlar mutlaka kendilerinin ve ailelerinin canlarını korumak amacıyla bir takım hazırlıkları yapmalıdır. Afet Risk alanında her şeyi başkalarına ve devlete bırakırsanız kaotik afetler zamanı yanınızda hiçbir destek göremeyebilirsiniz. Zira milyonlarca insanla aynı anda ilgilenebilecek hiçbir devlet yoktur. İnsanlar ölüp gittikten veya bir uzuvlarını kaybettikten sonra alına sigorta paralarının da bir anlamı olmaz.


1. Afet Öncesi Hazırlıklar:


a. Bilgi Edinme

b. İşbirliği ve Hazırlık Topluluğu Oluşturma

c. Kamp Malzemeleri Satın Alma


2. Afetin Gelmek Üzere Olduğu Hissedilirse Yapılacaklar:


a. Kamp Malzemelerinin Toparlanması

b. Güvenli Alana veya Oba Alanına Gidilmesi

c. Kamp Kurularak Güvenliğin Sağlanması


3. Afet Oluşması Sonrası Yapılacaklar:


a. Mahalli Dayanışma ve Güven Ekipleri Kurulması

b. Yıkım Varsa Yerleşim Yerindeki Eşyaların Güvenle Kamp Alanına Götürülmesi

c. Kamp Alanına Gidilerek Yerleşimin ve Güvenliğin Sağlanması 


RAKAMLARLA AÇIKLADI


Her ne kadar arama kurtarma faaliyetleri AFAD tarafından yapılsa bile büyük depremlerde, geçmiş örneklerde görüldüğü gibi afetlerden sonra özellikle depremden sonra ilk kurtarıcılar yerel halkın kendisi. Dolaysıyla profesyonel ekiplerin gelmesi, müdahale etmesi bir zaman aldığı için afetlerde asıl hayat kurtaran, asıl can alıcı nokta yerel halkın ya da afetten etkilenmeyen insanların yapmış olduğu müdahale çok önemli. Bununla ilgili istatistiklerde var. Afette etkilenen insanların yüzde 32’sini aileleri kurtarıyor. Yüzde 28’ini komşuları, profesyonel ekipler sadece yüzde 2’yi kurtarıyor. Bundan dolayı bizlerin afete hazır olmaları adına toplumun tamamıyla bu işi yapmamız lazım. Özellikle ilk müdahale aşaması, 72 saatte yapılacak çalışmalara halkın bu konuda bilinçli olması, onların müdahalesi çok daha önemli. Yani afetler söz konusu olduğunda sizin kendinizi ne kadar eğittiğiniz ve afetlere ne kadar hazırlıklı olduğunuz asıl önemli ve geçerli olandır. Aynı afetlere devletin kurumlarının ve yardım ekiplerinin de uğradığını insanlar unutuyor. Bu yüzden biz Kişisel Afet Risk Analizleri ve Afetlere Kişisel Hazırlık çerçevesinde belirli aşamalara ve çevresel göstergelere dikkat edilmesi gerekmektedir. Bunlar olmazsa insanların hiç şansı olmaz, afet olduğunda öylece kalır.

  1. Afetlere karşı genel bilgilere sahip olmak

  2. Afetlere karşı hazırlık genel bilgilerine sahip olmak

  3. Afetlere karşı kendi coğrafi bölgenizin ve şehrinizin güvenlik analizlerine sahip olmak

  4. Afetlerin oluş koşullarını ve gelişmelerini gözlemlemek

  5. Afetler oluşmadan harekete geçmeye dair plan yapmak

  6. Afetler oluştuğu anda harekete geçerek tehlike bölgesinden kaçma planı yapmak

  7. Afetler esnasında güvenebileceğiniz insanlarla buluşma ve kamp organizasyonu yapmak (bizim oba yapımız gibi)

  8. Afet esnasında dayanışma içinde olacak mahalli ekipler oluşturmak

Bunların çoğu ile ilgili bizim yayınlarımız, araştırmalarımız, analizlerimiz ve organizasyonlarımız sizin ihtiyaçlarınıza yanıt verecektir. 2019 yılından beri mevcut afetlere ve felaketlere yönelik ve bir de Nibiru / Tarık Yıldızı gelişine yönelik çalışmalar yapıyoruz. Bunları da pek çok farklı bilim dalına ve dini ilme göre yapıyoruz. Ahir Zaman ile ilgili Hadislerde, Hutbelerde ve dini anlatılarda pek çok bilgi bulunmaktadır. Aynı zamanda Jeoloji, Fizik, Astronomi, Astrofizik, Kozmoloji, Kimya, Volkanoloji, Sismoloji gibi bilim dallarında da bize bilgiler verilmiştir. Bunun üstünde Jeolojik, Sismolojik, Volkanizma, Astronomik gözlemlerimiz de 3 yıldır devam etmektedir. Hem BAT ve hem de Ekibi bu konuda farklı dillerde pek çok araştırmayı sürdürmektedir. 


Etiketler / Hashtags:İşaretler / Person Tags:


@bulentabdullahturgut @bat @kunbildynasty


Sosyal Medyada Takip Edin / Follow Us on Social Media:İletişim / Contact:Bütün Websitelerimiz / All Our Websites:
 

HAYATA OLUMLU BAKMAK İÇİN SAYI SEKANSLARI


818 - 577 - 524 - 216055 - 130204 - 447330306 - 2227 - 54113 - 1680 - 11352185

9999 - 8888 - 8898 - 777 - 520 - 938 - 917219738 - 5531 - 4148188 - 741 - 133 - 318612518714

19000437 - 14690898253 - 40499229949331 - 9783981 - 3396815 - 60725 - 1779 - 399 - 355

13017 - 65155 - 11352185 - 447330306 - 1731095687 - 4000005185 - 4021851455951

4250085740759 - 1438597698736 - 5701977062415 - 4000401010116 - 8693374223186

9236690160 - 19000437 - 9783981 - 17310956879 - 9783981 - 14690898253 - 1135218524465


48 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page